Toruń. Ogród nowoczesny.

Projektowanie ogrodów nowoczesnych to proces wymagający od architekta krajobrazu pełnego zaangażowania, począwszy od wsłuchania się w wizję Inwestora, pierwszych kilku linii podczas pracy nad koncepcją, aż po najdrobniejsze szczegóły gotowego projektu.

Ogród im bardziej prosty, minimalistyczny, nowoczesny tym stanowi większe wyzwanie, ponieważ wszystko to, co projektant w nim zawrze jest tak samo ważne jak to, czego w nim ostatecznie nie będzie. Projektowanie ogrodu jest więc sztuką wyboru. Sztuką równowagi. Tak też było w przypadku prezentowanej przestrzeni - nieruchomości położonej na toruńskim osiedlu Piaski.

Powierzchnia działki (ok. 900 m2) oraz chęć pogodzenia estetyki ogrodu z jego funkcjonalnością, czyli wygodą korzystania z jego przestrzeni i wytyczne Inwestorów skupione na prostocie i nowoczesności spowodowały, że wybraliśmy rozwiązania najprostsze. Najprostsze czyli wynikające z warunków i walorów terenu oraz oparte na kilku prostych liniach tworzących ostatecznie niezwykły, dynamiczny efekt. Dzięki temu powstał ogród o nowoczesnej, minimalistycznej formie, a jednocześnie niezwykle wygodny w użytkowaniu i co ważne wygodny również w pielęgnacji.

Obszar objęty projektowaniem podzielony został na dwa poziomy: poziom "0.00" czyli domowy oraz poziom "-0.50" wynikający z zastanego obniżenia terenu za domem. Ta niewielka różnica pozwoliła na zastosowanie prostych trzystopniowych schodów, prowadzących na sporych rozmiarów trawnik. Na obniżonym poziomie ogrodu, blisko północnej granicy przewidziana została minimalistyczna altana, a na jej osi, po drugiej stronie ogrodu, w murku oporowym zaprojektowany został mini wodospad Waterfall 60 firmy OASE. Tuż przy nim minimalistyczna drewniana ławka w otoczeniu ciętych w sześcian bukszpanów wieczniezielonych. Przy zachodniej stronie domu zaprojektowany został duży i wygodny taras z wysokiej jakości desek kompozytowych, nie zabierający miejsca w głównej części ogrodu. Latem będzie na nim ustawiany sezonowy basen kąpielowy.

Na nawierzchnie wybrane zostały dwa rodzaje materiałów: klasyczna granitowa kostka brukowa (wjazd do garażu i opaska wokół domu) oraz płyty betonowe systemu Bradstone Travero (cały układ komunikacyjny w ogrodzie, poza tarasem). Projekt ogrodu przewiduje wykonanie w tym systemie także schodów i murków oporowych rozdzielających oba poziomy ogrodu. Kolorystyka wszystkich elementów nawierzchniowych i konstrukcyjnych idealnie komponuje się z zielenią roślin, także tych strzyżonych w donicach, docelowego tarasu i elewacji domu.

Atutem projektu jest także niezwykle atrakcyjny nowoczesny system oświetleniowy, opracowany w oparciu o technologię i produkty firmy LEDS. Noc pozwoli poznać zupełnie nową perspektywę ogrodu.

 

© 2016 Copyright by ARLAN Architekci Krajobrazu / ARLAN Landscape Architects / ARLAN Design

Projektowanie ogrodów / Projektowanie parków zabytkowych / Projektowanie przestrzeni publicznych / Projektowanie przestrzeni komercyjnych

 

 

Galeria

Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty i usług zadzwoń: 510 200 110 lub napisz: arlan@arlan.pl;
Możesz też poznać pełen profil usług i produktów ARLAN Architekci Krajobrazu klikając w ekran lub ikonę z OFERTĄ 2016.
© 2014-2016 Arlan Design. Wszelkie prawa zastrzeżone.