Dworzec PKP Bydgoszcz Główna. Zrealizowany!

Jeden z najnowocześniejszych i jeden z trzech największych pod względem nakładów (197 mln złotych) i powierzchni dworców w Polsce, które zostały oddane do użytku od 2012 roku, a który mieliśmy przyjemność współprojektować to Dworzec PKP Bydgoszcz Główna.

Teraz możemy już mówić o dużym sukcesie, ponieważ nasz projekt zagospodarowania terenu Dworca Głównego PKP w Bydgoszczy został zrealizowany zgodnie z założeniami. Niewielkie, konieczne zmiany dotyczyły fragmentu terenu przy istniejącym pomniku przyrody, rozłożystym platanie klonolistnym, który przy okazji jest największym drzewem na całym modernizowanym obszarze.

Efekty tej ogromnej inwestycji są już widoczne i każdy może się z nimi zapoznać. Zwłaszcza z przestrzenią przy wspomnianym wyżej platanie, która naszym zdaniem jest najciekawszą częścią terenu dworca, biorąc pod uwagę jej główną funkcję. Zarówno lokalizacja przestrzeni jak i jej forma podporządkowane zostały wygodzie podróżujących. Bliskość głównego budynku oraz celowe obniżenie terenu (dla zwiększenia komfortu i nadania nieco kameralnego charakteru) sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie przerwy w podróży lub odpoczynek na powietrzu, w towarzystwie zieleni, w czasie oczekiwania na pociąg. Łatwo dostępne ławki w cieniu rozrastających się drzew, podłużne siedzisko przy platanie - wzdłuż przejścia z peronu do budynku - ułatwiają poruszanie się i krótki odpoczynek m. in. osobom starszym, niepełnosprawnym czy choćby rodzicom z dziećmi. Niewielka, ale jakże istotna enklawa zieleni na terenie obiektu kolejowego ma ogromną szansę stać się, zwłaszcza w sezonie, ulubionym i najchętniej odwiedzanym miejscem. Naturalnie, przy właściwej pielęgnacji zieleni efekt ten będzie potęgował się z czasem, kiedy niewielkie dzisiaj drzewa i krzewy staną się w końcu dorosłymi egzemplarzami. Pozytywnych wrażeń i miłego spędzania tu czasu życzymy przede wszystkim podróżnym.

Dla naszego zespołu to ogromna satysfakcja, tym bardziej, że bydgoski dworzec jest jednym z najnowocześniejszych oraz jednym z trzech największych pod względem nakładów (modernizacja kosztowała 197 mln złotych) i powierzchni dworców w Polsce, które zostały oddane do użytku od 2012 roku.

W galerii zdjęć załączonej poniżej tego artykułu prezentujemy fragmenty terenu dworca po modernizacji oraz zachęcamy też do przypomnienia sobie historycznego już stanu sprzed rozpoczęcia prac. Jak wyglądał dworzec przed przebudową i modernizacją pokazaliśmy na zdjęciach pod artykułem opublikowanym w 2013 roku: http://www.arlan.pl/aktualnosci/36,architekci_krajobrazu_bydgoszcz.html

  

© 2015 Copyright by ARLAN Architekci Krajobrazu / ARLAN Landscape Architects / ARLAN Design

Projektowanie ogrodów / Projektowanie parków zabytkowych / Projektowanie przestrzeni publicznych / Projektowanie przestrzeni komercyjnych

 

Galeria

Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty i usług zadzwoń: 510 200 110 lub napisz: arlan@arlan.pl;
Możesz też poznać pełen profil usług i produktów ARLAN Architekci Krajobrazu klikając w ekran lub ikonę z OFERTĄ 2016.
© 2014-2016 Arlan Design. Wszelkie prawa zastrzeżone.